Viete, že intenzívne pôsobenie elektrosmogu vo Vašej blízkosti je naozaj škodlivé?
Ak používate wifi, mobil či bezdrôtový telefón alebo mikrovlnku, vystavujete tak seba a svoju rodinu nebezpečnému vplyvu elektrosmogu, ktorý normálne nevnímate ani necítite. Až po 3 rokoch pôsobenia elektrosmogu sa začnú prejavovať prvé príznaky v podobe pískania v ušiach, bolesti hlavy, nespavosť, podráždenosť, nesústredenosť v práci či v škole, vyčerpanosť, atď. Dokonca pre tehotné mamičky a malé bábätká je najviac nebezpečný. Pri silnom pôsobení môže narušiť ochrannú schopnosť placenty v brušku, ktorá má dieťa chrániť. Medzi hlavou a telom v oblasti krku máme membránu, ktorá zabraňuje toxickým látkam prenikať do mozgu. V prípade, že ste pod dlhodobým vplyvom elektrosmogu, je táto membrána narušená a váš mozog nie je dostatočne chránený, do hlavy tak začnú prenikať toxické látky, ktoré môžu spôsobovať problémy. V prvom rade sa naruší tvorba melatonínu počas spánku, vy menej spíte, ste unavený, tým začnete na svoje okolie a rôzne podnety reagovať podráždene. Ďalším doležitým aspektom je vplyv geopatogénnych zón, ktoré sú rovnako nebezpečné ako elektrosmog. Stačí, že máte v byte alebo v dome postavenú posteľ alebo kancelársky stôl v oblasti tejto zóny a problémy na seba dlho nenechajú čakať. Príznakmi môžu byť časté zdravotné problémy rôzneho typu, napr. u detí sa to dokáže prejavovať v pokročilom štádiu bolesťami v brušku a hlavičky, často odbiehajú do vašej postele, majú problémy s učením atď.
Je elektrosmog mýtus alebo realita? „Elektromagnetický smog skutočne existuje, ale je to skôr mediálny ako odborný výraz,“ vysvetľuje doc. Ing. Karol Kováč, PhD., z Ústavu elektrotechniky FEI STU v Bratislave. „Ide o elektromagnetické žiarenie, pre ktoré platia iné fyzikálne zákony ako pre skutočný smog, teda dymový oblak plný exhalátov. Po prvé, najintenzívnejšie je pri zdroji, so vzdialenosťou jeho intenzita klesá. Po druhé, pôsobí len vtedy, keď je jeho zdroj, teda elektrický prístroj alebo zariadenie v prevádzke. Napätie medzi dvomi vodičmi totiž vytvára elektrické pole a prúd, ktorý týmito vodičmi preteká, vytvára magnetické pole. Len čo prístroj odpojíte od elektriny, prestane do svojho okolia vyžarovať elektromagnetické vlny.“
Netýka sa to len televízora, počítača či holiaceho strojčeka, ale aj – a najmä – prístrojov, ktoré fungujú bez káblov, napríklad mobilného telefónu: „Vytvára elektromagnetické pole vo svojom okolí, ale len keď telefonujete. Žiarenie je najintenzívnejšie, keď sa prihlasuje k bázovej stanici, vzdialenej jeden až dva kilometre. Prejavuje sa to typickým chrapčaním v rádiu, ak sa nachádza v blízkosti telefónu.“ NEPRIRODZENÉ ŽIARENIE
Elektrosmog vzniká pri výrobe, prenose a spotrebe elektrickej energie. Jeho zdrojom sú elektrické spotrebiče a prístroje v prevádzke. Je umelý, pretože ho vyžarujú zariadenia vyrobené človekom, a je všade okolo nás – v domácnostiach, kanceláriách, vonku. Zdrojom nízkofrekvenčného elektromagnetického poľa je napríklad vedenie vysokého napätia, vonkajšie a vnútorné elektrické rozvody, električková a železničná trať, elektrické bytové hodiny, ohrievače, ale aj domáce spotrebiče ako chladnička či práčka. Vyžaruje ho aj hi-fi veža, rádiobudík, DVD prehrávač, televízor, počítač, modem, skener či žiarivkové osvetlenie, aj úsporné. Vysokofrekvenčné elektromagnetické žiarenie šíria televízne a rozhlasové vysielače, satelity, vysielačky, radary, mobilné telefóny, babyfóny, bezšnúrový telefón, wi-fi či bluetooth.
V prírode existuje aj prirodzené elektromagnetické žiarenie, ktorého zdrojom je zemský magnetizmus a Slnko. „Ľudia a ostatné živé organizmy na Zemi si zvykli, že žijú v statickom jednosmernom poli. Vyvíjali sme sa v jeho podmienkach niekoľko miliónov rokov. Striedavé polia však vytvárame umelo a používame ich len približne dvesto rokov. Nedá sa predpokladať, že náš organizmus sa im ešte neprispôsobil a reaguje na ne oveľa citlivejšie,“ myslí si odborník. Treba však dodať, že aj prirodzené slnečné žiarenie môže na nás pôsobiť negatívne. Je známe, že v dňoch slnečných erupcií sa zhoršuje zdravotný stav ľudí so srdcovo-cievnymi, neurologickými a tráviacimi ochoreniami.
SPÔSOBUJE RAKOVINU?
Od roku 1996 prebieha medzinárodný projekt WHO, ktorý hodnotí vplyv elektrosmogu na zdravie ľudí a životné prostredie. Niektorí vedci upozorňujú na škodlivý vplyv nízkofrekvenčného elektromagnetického žiarenia, no výsledky ich výskumov sú zatiaľ rozpačité. Viac pozornosti sa venuje vysokofrekvenčným elektromagnetickým vlnám, mnohé štúdie totiž poukazujú na súvislosť medzi používaním mobilných telefónov a rakovinou mozgu. Medzinárodná komisia na ochranu pred neionizujúcim žiarením (ICNIRP) tvrdí, že prekročenie prípustných hodnôt mikrovlnného žiarenia pri používaní mobilov môže spôsobovať rakovinové zmeny mozgových buniek. Vedci sa jednoznačne zhodujú v názore, že elektromagnetické žiarenie prehrieva mozgové tkanivá. Či však patologicky vplýva na biochemické procesy v mozgu a spôsobuje nádory, to zatiaľ nedokázali. Nezainteresovaní, teda výrobcami neplatení odborníci, uverejňujú čiastkové štúdie, ktoré provokujú v spoločnosti diskusiu na rôzne témy: Mobily poškodzujú mozog potkanov a mätú včely. Časté telefonovanie spôsobuje rakovinu mozgu. Elektrosmog je jedom pre hyperaktívne deti. Zabíja wi-fi stromy? Na podobné vyhlásenia podráždene reagujú spoločnosti, vyrábajúce a predávajúce telekomunikačnú techniku. Ich protištúdie vždy sebaisto potvrdia, že elektromagnetické emisie z ich výrobkov sú také nízke, že používateľom mobilných telefónov či bezdrôtového internetu nehrozia. Na čej strane je teda pravda?
ÚNAVA, DEPRESIA, NEHODY
Jedno je isté – ľudí, ktorí sú na elektromagnetický smog precitlivení, pribúda. Niektorí si intuitívne uvedomujú, že sú elektrosenzibilní, iní to netušia a príčiny svojich zdravotných problémov hľadajú inde. Elektrosenzibili najčastejšie trpia nešpecifickými symptómami – dlhodobou únavou, nervozitou, depresiami, sklonom k samovraždám, ale aj bolesťami hlavy a očí, hučaním či pískaním v ušiach, poruchami spánku a biorytmu, znížením hladiny melatonínu, zvýšením hodnôt stresových hormónov, zníženou koncentráciou, zhoršovaním pamäti, zmenami srdcovej frekvencie a oslabovaním imunitného systému. Dlhodobé pôsobenie elektrosmogu a stresu z neho vedie podľa týchto výskumov k neurologickým, metabolickým a genetickým zmenám v ľudskom tele. Zvyšuje sa riziko výskytu alzheimera, leukémie, neplodnosti, u detí riziko hyperaktivity a iných porúch správania. Patogénne zóny so zvýšenou úrovňou elektrosmogu môžu zapríčiňovať aj dopravné nehody. Najväčšiemu nebezpečenstvu sú vystavené deti, tehotné ženy, chorí a starí ľudia.
SÚ NORMY V NORME?
„Existujú normy, ktoré určujú, akú intenzitu elektromagnetického žiarenia a v akom frekvenčnom rozsahu môže konkrétne zariadenie či prístroj vyžarovať. Na našom pracovisku máme laboratórium elektromagnetickej kompatibility, v ktorom meriame, či priemyselné elektronické zariadenia tieto normy spĺňajú. Podobne sa testuje aj spotrebná elektronika,“ objasňuje odborník.
Otázka je, či sú tieto limity naozaj dobre nastavené a čo sa stane, ak sa intenzita žiarenia prekročí, alebo keď žiarenie pôsobí na človeka v dlhšom časovom horizonte. „V starších domoch a bytoch sa stáva, že elektrické rozvody sú nevyhovujúce. Ale aj v nových budovách môžu pri inštalácii vodičov a rozvádzačov vznikať nepresnosti a nedokonalosti. Vtedy sa vytvára pole, ktoré už môže mať škodlivý vplyv, ak sa v ňom zdržiavate dlhší čas a spíte v ňom. Preto sa odporúča nenechávať prístroje zapnuté v blízkosti spiacich osôb ani v stand-by režime. Kto je však ochotný vyťahovať ich každý večer zo zásuvky a ráno znovu nastavovať? V niektorých krajinách sa už napríklad začali v moderných budovách inštalovať dvojité elektrické rozvody, jeden sa v noci vypína. Elektrospotrebiče, ktoré nepotrebujete, prestanú v noci fungovať – v ich zásuvkách nie je napätie, takže sa v nich nevytvára nežiaduce pole. Pripojené na sieť zostanú len tie, ktoré si vyžadujú zálohovanie alebo nočné napájanie, ako napríklad rádiobudík či poplašné zariadenie.“
ELEKTROSENZIBILNÍ
Podľa odborníka elektrosenzibilita existuje. „Aj ja osobne mám hranicu, za ktorou pole vnímam. Prvý mobil som nosil na opasku, ale cítil som v tej oblasti nepríjemné svrbenie. Kolegovia mi oponovali, vraj to je môj subjektívny pocit, lebo viem, že telefón vyžaruje elektromagnetické vlny. Či už mali pravdu, alebo nie, keď telefonujem, snažím sa hovoriť čo najkratšie. Ak môžem, uprednostním klasický šnúrový telefón pred prenosným. Čo sa týka bezšnúrovej pevnej linky, aj tá vyžaruje viac ako šnúrový telefón, ale menej než mobilný, pretože na svoju prevádzku nepotrebuje taký výkon.“
Intenzívnejšie žiarenie produkovali aj staršie typy televízorov a počítačov s hlbokými monitormi. „Potrebovali viac energie ako dnešné LED monitory, preto vytvárali oveľa intenzívnejšie elektromagnetické polia. Pracoviská boli často usporiadané tak, že ste sedeli pred počítačom, za vaším chrbtom bol ďalší, a vy ste cítili podráždenosť, nervozitu, bolela vás hlava, pískalo vám v ušiach. Doma ste spravili viac roboty ako v kancelárii, lebo ste neboli takí unavení. Ale aj dnes to mnohým ľuďom prekáža. Istá pani robila sekretárku
v miestnosti, kde mala tri počítače a wi-fi. Sťažovala sa mi: „Po dvoch hodinách musím odtiaľ odísť a vonku sa upokojiť, až potom som schopná znovu niečo robiť.“ Iný známy tvrdil, že vždy, keď sa prechádza po ulici pod elektrickými zariadeniami, napríklad pod neónovou reklamou, pociťuje v hlave pichanie. Ťažkosti majú aj ľudia, ktorí žijú pri železničnej trati, pretože medzi trolejmi a koľajnicami sa vytvára intenzívne pole.“
INDUKČNÝ SPORÁK AJ BABYFÓN
Ako je to v domácnosti? Často si vôbec neuvedomujeme, koľko prístrojov vytvára umelé elektromagnetické polia. „Doma zväčša používame spotrebiče, ktoré fungujú na malú vzdialenosť, to znamená, že na svoju prevádzku nepotrebujú veľký výkon. Preto je aj úroveň elektromagnetického poľa nízka. Navyše, keď ich vypnete, pole prestane pôsobiť.“ Ľudia sa často pýtajú na mikrovlnku: „Ak spĺňa normu, mala by byť bezpečná. Správne by mala byť skonštruovaná tak, aby zabránila úniku žiarenia mimo pracovného priestoru. Môže sa však stať, že dvierka zle tesnia a žiarenie škárami preniká von. Preto netreba pri zohrievaní stáť v ich úrovni.“
Niektorí odborníci varujú pred indukčnými varnými platňami. Pracujú totiž inak ako bežné sklokeramické sporáky. Pod varným poľom sa nachádza plochá cievka, ktorú živí striedavý prúd. Pritom vzniká striedavé magnetické pole. V zmagnetizovanom dne hrnca sa takisto tvorí striedavý prúd, čo spôsobuje, že hrniec a následne jeho obsah sa zohrejú. Autori štúdií tvrdia, že pri zohrievaní môže byť intenzita eletromagnetických polí pomerne vysoká, preto odporúčajú nositeľom kardiostimulátorov, tehotným ženám a malým deťom nezdržiavať sa príliš v ich blízkosti. Upozorňujú tiež na inak vynikajúceho pomocníka – babyfón. Elektronická pestúnka sleduje, či bábätko dýcha, alebo plače.
Podľa nich však môže elektromagnetické pole, ktoré vyžaruje, negatívne pôsobiť na krehký imunitný systém dieťaťa. DÁ SA ODTIENIŤ?
Oveľa väčšie obavy vyvolávajú u bežných ľudí antény mobilných operátorov, pretože sú najviac na očiach. „Signál mobilných telefónov sa šíri prostredníctvom bázových staníc s niekoľkými anténami, ktoré fungujú ako reflektory. Vyžarujú elektromagnetické vlny do vzdialenosti niekoľkých kilometrov. Dom, na ktorom sú umiestnené, sa nachádza v akomsi elektromagnetickom tieni, takže žiarenie by ho nemalo zasahovať. Nemalo by sa stať, že jeho intenzita prekročí normu ani v prípade, že v smere jej vyžarovania stojí nižší dom. Na to sú kontrolné merania. Ak sa však v tejto oblasti dlhší čas nachádza elektrosenzibilný človek, môže mať zdravotné problémy.“ K tieneniu elektromagnetického žiarenia je odborník skeptický. „Elektrické pole vieme potlačiť ľahko – vodivým materiálom, ako je napríklad špeciálna staniolová fólia, ktorá sa nalepí na stenu alebo na okno. Magnetické pole sa však nedá tak jednoducho odtieniť. Existujú generátory, ktoré vyrábajú opačne orientované pole, čím pôvodné pole dokonale potlačia, ale to je dosť komplikované riešenie. Ľudia nás žiadali, aby sme otestovali napríklad špeciálnu prikrývku či guľôčky, ktoré sa umiestňovali do rohov monitora. Mali sme objektívne odmerať, či potláčajú elektrosmog. My technici však nie sme z fyzikálneho hľadiska schopní zmerať, či sú podobné prístroje alebo metódy účinné. Ak fungujú, tak len subjektívne – pôsobia na patogénne zóny a biopolia. Z môjho pohľadu platí základné pravidlo: Čím ďalej ste od zdroja elektromagnetického poľa, tým lepšie. A keď sa už v priestore s vysokou intenzitou žiarenia nachádzate, strávte v ňom čo najkratší čas.“
Čo nám ničí telo a ako?
Mobilné a prenosné telefóny, bluetooth, babyfóny, vysielačky policajtov, hasičov a záchranárov, policajné, vojenské a letecké radary, rádiové, televízne a satelitné signály, bezdrôtový internet
Domáce elektrospotrebiče (chladnička, práčka, mikrovlnka, rádiobudík, indukčný sporák), zábavná technika
(hi-fi, DVD prehrávač, televízor), počítač a príslušenstvo (tlačiareň, skener, reproduktory, modem)
Vedenie vysokého napätia, elektrické rozvody v budovách, batérie, akumulátory
Ako na nás pôsobia?
V mozgu a iných orgánoch prebiehajú procesy, ktoré riadia elektrické a elektromagnetické impulzy. Umelé sú však oveľa intenzívnejšie a silnejšie. Majú tepelné účinky, ktoré spôsobujú prehrievanie ľudského tela, a netepelné, ktoré zrejme vyvolávajú rôzne zdravotné ťažkosti.
➤ nervozita
➤ depresie
➤ bolesť hlavy a očí
➤ hučanie a pískanie v ušiach
➤ poruchy spánku
➤ leukémia
➤ alzheimer
➤ neplodnosť
➤ poruchy správania detí
Aby práca na počítači neškodila
Z miestnosti s počítačom odstráňte televízor, rádio, stolné lampy a mobilné stoličky s kovovými ramenami, ktoré môžu intenzitu elektrosmogu znásobovať.
Klávesnicu položte od obrazovky na vzdialenosť predlaktia, minimálne na 40 centimetrov.
Kupujte si autorizovaný monitor s kvalitným filtrom a tienením. Nastavte si vhodné rozlíšenie obrazovky, jas a na zníženie blikania obrazu si zvoľte obnovovaciu frekvenciu 75 Hz a viac. Zvoľte automatický úsporný režim.
Ak je v miestnosti viac počítačov:
Umiestnite ich zadnou stranou k stene po obvode alebo v radoch za sebou v odstupe minimálne 1,5 metra od zadnej a bočnej steny monitora.
Tehotné ženy by mali obmedziť prácu na počítači. Neseďte pri počítači viac ako štyri hodiny denne a v pravidelných intervaloch si spravte prestávku v miestnosti bez počítačov alebo choďte na vzduch.
Elektrické káble a rozvodky by pri práci nemali byť vo vašej blízkosti.
Tlačiareň umiestnite v oddelenom priestore alebo aspoň 3-4 metre od stola s počítačom.
Elektromagnetické žiarenie neutralizujte harmonizátorom. Ide o špeciálnu platničku s veľkosťou 8,5 x 5,5 centimetra, ktorú nalepíte zospodu počítača alebo notebooku. Na odrušenie priestoru môžete použiť platničku veľkú 21 x 21 cm. Kupujte len harmonizátory, ktoré sú u nás certifikované.
Odstráňte odraz svetla od lampy alebo od okna na obrazovke.
Monitor vyžaruje do miestnosti prevahu kladných iónov. Znížite ju tak, že si k nemu položíte svietiacu soľnú lampu, ktorá obohacuje vzduch o záporné ióny.
Účinky elektrosmogu znižujú črepníkové rastliny ako svokrin jazyk, brečtan a paprade alebo polodrahokamy.
V pracovni často vetrajte, zvýšite tak obsah záporných iónov zvonka a znížite teplotu v miestnosti, ktorá sa prehrieva od prístroja.
Seďte vo vzdialenosti minimálne 1,5 metra od zadnej strany a bočných strán monitora. Elektromagnetické vyžarovanie tu nie je filtrované, preto je oveľa intenzívnejšie než na obrazovke.
Aby bol mobil bezpečný
Pri rozhovore majte anténu telefónu čo najďalej od hlavy. Upravte hlasitosť, aby ste si ho nemuseli pritláčať k uchu, alebo si zapnite reproduktor.
Používajte externú hands--free súpravu. Ak máte na výber, uprednostnite pevnú linku.
Zmiernite elektromagnetické žiarenie prístroja harmonizátorom. Špeciálnu platničku v tvare kruhu s priemerom dva centimetre nalepte na jeho zadnú časť.
Počas telefonátu nepoužívajte okuliare s kovovým rámom.
Pred spaním mobil vypínajte alebo ho odložte s anténou minimálne päťdesiat centimetrov od hlavy.
Netelefonujte v oblastiach so slabým signálom. Ten spôsobuje zvýšenie vysielacieho výkonu mobilu, a teda aj intenzity elektromagnetického poľa. Netelefonujte počas búrky na otvorenom priestranstve.
Noste ho v príručnej taške. Páni, vrecko nohavíc, košele či opasok nie sú správna voľba.
Z mobilu a prenosného bezdrôtového telefónu telefonujte čo najkratšie.
Deti by mali používanie mobilu obmedziť len na krátke rozhovory.
Čo radí elektrotechnik?
Pred elektrosmogom sa môžeme brániť, myslí si elektrotechnický inžinier Stanislav Števo.
Takmer každý druhý človek na svete telefonuje mobilným telefónom a počet využívaných osobných počítačov prekonal už jednu miliardu. „Prirátajte k tomu výkonné vojenské radary, satelity, telekomunikačné zariadenia. Elektrosmog nás rovnako zasahuje v budovách, pretože takmer deväťdesiat percent času dňa strávime na pracoviskách alebo doma. Preto som presvedčený, že nám škodí,“ hovorí Ing. Stanislav Števo, PhD., z Ústavu riadenej priemyselnej informatiky FEI STU v Bratislave.
PATOGÉNNYM ZÓNAM SA VYHÝBALI
Naši predkovia intuitívne vedeli, kde si majú vybudovať nové obydlie a vyhýbali sa miestam s negatívnou energiou. Dom si postavili tam, kde si ľahol pes. „My to dnes nerešpektujeme, hoci sme na tieto patogénne zóny citliví. Ak sedíte pri wi-fi routeri hodinu denne, pravdepodobne vám to nepoškodí zdravie, ak však pri ňom spíte niekoľko rokov, určite sa jeho vplyv prejaví – či už v menšej, alebo väčšej miere. Možno práve preto mi začali naraz vypadávať vlasy,“ domnieva sa Stanislav Števo a pokračuje: „Známy mal pri wi-fi zariadení kvet a vyschol mu, hoci sa oň staral. V Holandsku nedávno vypukol škandál po tom, čo v parku, v ktorom inštalovali bezdrôtový internet, opadalo po čase zo stromov všetko lístie.“
BOJ ZÁUJMOV
Množstvo štúdií z celého sveta dokazuje, že patologické vplyvy elektromagnetického smogu existujú a narastajú. Kameňom úrazu však je, že sú čiastkové, realizované na malej vzorke ľudí. „Tieto výskumy tvrdia, že pri dlhodobom pôsobení elektromagnetického žiarenia sa ľudské lymfocity menia a nadobúdajú charakteristiku ako pri leukémii, červené krvinky strácajú hemoglobín, znižuje sa množstvo a kvalita spermií u mužov, pribúda alergických reakcií. Znižuje sa naša imunita, zvyšuje sa podráždenosť, únava, trpíme poruchami spánku a koncentrácie, srdcového rytmu – teda príznakmi, ktoré označujeme ako ,mikrovlnný syndróm‘. Epidemiologické štúdie dokázali priamu spojitosť medzi povolaním rodičov, ktorí často využívajú pri práci prístroje vysielajúce elektromagnetické žiarenie, a vrodenými chybami ich potomkov. Ďalší výskum ukázal, že opravári televízorov a technici umierajú v porovnaní s ostatnými ľuďmi vo zvýšenej miere na leukémiu. Podobná štúdia sa realizovala na stodvadsaťtisíc amerických vojakoch, vystavených počas služby mikrovlnám. Po pätnástich rokoch sa u nich riziko výskytu leukémie a iných onkologických ochorení zvýšilo až osemnásobne.“
Zvlášť horúcou témou je možná súvislosť medzi vyžarovaním z mobilných telefónov a rakovinou mozgu. „Správy v médiách o ich škodlivosti či o neškodnosti závisia od toho, či si ich objednávajú výrobcovia, alebo nezávislé združenia. Zistiť, ako elektrosmog vplýva na ľudský organizmus, nie je vôbec jednoduché, pretože človek je vystavený množstvu iných faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho zdravie. Závery akejkoľvek štúdie môžu byť preto ľahko spochybnené. Vyšší výskyt rakovinových ochorení u ľudí, ktorí používajú mobilný telefón, napríklad u manažérov, môže zapríčiňovať aj stres. Nespochybniteľnej štúdie, ktorá by potvrdila alebo vyvrátila vplyv elektrosmogu na ľudský organizmus, sa preto tak skoro nedočkáme,“ myslí si inžinier Števo.
DOM Z HLINY
Za posledných sto rokov sa úroveň elektromagnetického smogu zvýšila miliónkrát a bude rásť čoraz viac. „Môžeme sa však brániť. Jednak opodstatneným používaním mobilu, počítača, wi-fi routera a iných zariadení vyžarujúcich elektromagnetické vlny, jednak koncepčnou ochranou budov. Už teraz existujú technológie, ktoré dom či byt riešia ako Farradayovu klietku. Tá prepustí dnu len minimum z vonkajšieho žiarenia. Steny, okná a dvere domov a bytov budú tieniť špeciálne fólie. Dom bude vybavený centrálnym vypínačom alebo rôznymi časovými spínačmi, ktoré na noc vypnú väčšinu elektrických zariadení.“
Ing. Stanislav Števo sa venuje problematike inteligentných a ekologických budov a má vlastnú víziu: „Plánujem si postaviť dom z hliny, pretože hlinené stavby majú bezkonkurenčnú kvalitu vnútorného prostredia vzduchu a výborne pohlcujú elektromagnetické žiarenie. Vnútri chcem mať len nevyhnutné elektrické zariadenia, ale žiadne bezdrôtové, všetko budem viesť cez kábel. Ale zrejme najlepšou ochranou sú dni bez elektroniky. Môžete si ich robiť aj vy, ideálne sú víkendy. Vypnite si mobil, zaklapnite notebook, nepozerajte televíziu. Choďte do prírody a dobíjajte sa jej pozitívnou energiou.“
Čo radí neurológ?
Zakazovať deťom mobily je nezmysel! Tvrdí Doc. MUDr. Pavol Sýkora, CSc., prednosta Kliniky neurológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.
Vyvoláva žiarenie z mobilov rakovinu mozgu či iné onkologické ochorenia?
Mobilné telefóny sa začali používať vo Švédsku v osemdesiatych rokoch minulého storočia. To je príliš krátko na to, aby sme mohli tvrdiť, že vyvolávajú rakovinu. Ak ste vtedy z mobilu začali telefonovať ako dvadsať-, tridsaťroční, dnes máte päťdesiat, šesťdesiat. Už vás môžu trápiť choroby, ktoré súvisia s vekom, ale ťažko dokážeme, že súvisia s používaním mobilu. Ak ste ho začali využívať ako desaťroční, dnes máte tridsať, štyridsať, čo znamená, že ste ešte príliš mladí na to, aby sa u vás prejavilo nejaké ochorenie súvisiace s týmto fenoménom. Do úvahy treba zobrať aj fakt, že spočiatku tieto technologické novinky vlastnili len dospelí, deti k nim ešte nemali prístup. Je veľa prác, aj na veľkých súboroch ľudí, ale zatiaľ zistili len toľko, že elektromagnetické žiarenie vysielané z mobilov spôsobuje zahrievanie mozgových tkanív.
Takže nám pri telefonovaní nič nehrozí?
Treba pripustiť, že ľuďom z istých skupín môže chronické dráždenie spôsobovať malígne bujnenie alebo iné ochorenia mozgu, imunitného, hormonálneho systému a ďalších orgánov. Ale nie je to taká jasná súvislosť ako medzi fajčením a rakovinou. Elektromagnetizmus je prirodzenou súčasťou mnohých procesov v našom tele. Ale umelé elektromagnetické žiarenie je milionkrát silnejšie.
Autori mnohých štúdií tvrdia, že elektrosmog môže vyvolávať aj nešpecifické zdravotné problémy. Rizikové sú nielen mobily, ale aj počítače, bezdrôtový internet...
Tieto faktory zaťažujú organizmus a v určitej miere spôsobujú ťažkosti všetkým. Ide najmä o deti a starších ľudí, ale predovšetkým o plod v tele matky počas tehotenstva. Zdravotné problémy sa môžu prejavovať abnormitami imunity, hormonálnou nerovnováhou a vyššou citlivosťou nervovej sústavy. Môžu spôsobovať ochorenia, ktoré je potrebné diagnostikovať a liečiť.
Mali by sme deťom mobil zakázať?
To je nezmysel! Mobily tu už sú a nezaobídeme sa bez nich. Aj deti ich potrebujú, aby ich rodičia mohli kontrolovať, aby mohli rýchlo oznámiť nehodu, nebezpečenstvo, zavolať pomoc. Ak sa budú používať len na to, na čo sú určené, teda na krátku a nevyhnutnú komunikáciu, nebudú negatívne ovplyvňovať kvalitu nášho života a riziko komplikácií bude minimálne.
Pomôže feng - šuej?
Z pohľadu feng-šuej je elektromagnetický smog patogénna zóna okolo budov, stožiarov elektrického napätia, elektrických prístrojov a zariadení. Negatívne pôsobí na našu psychiku, zapríčiňuje nespavosť, depresie, poruchy zraku a iné ochorenia. Najnovšie sa napríklad diskutuje o neplodnosti, spôsobenej častým používaním počítačov. Akékoľvek budovy, kde sa býva alebo pracuje, takisto školy a škôlky, by nemali stáť v blízkosti vedenia vysokého napätia. Rušivo pôsobí aj podlahové kúrenie – dlážka by nás totiž mala spájať so zemou, s prírodou, z ktorej pochádzame.
Elektrické prístroje používajte s mierou, najideálnejšie je sústrediť ich v pracovni alebo v obývačke, kde nespíte. V spálni by nemali byť vôbec. Samozrejme, nedá sa to vždy dodržať – skúste dieťaťu povedať, že vo svojej izbe nemá mať počítač! Negatívnu energiu týchto prístrojov a zariadení však môžete zmierniť. Na internete nájdete rôzne druhy rušičiek, harmonizátorov, špirál, ktoré sa na tento účel používajú. Ja som skôr za prírodné metódy. Najväčšiu moc majú drahé kamene, kryštály alebo polodrahokamy vyžarujúce energiu s liečivými účinkami. Nájdete medzi nimi aj také, ktoré absorbujú negatívne elektromagnetické žiarenie. Na jeho pohlcovanie a harmonizáciu priestoru je vhodný horský kryštál, má univerzálne účinky. Kameňom tohto tisícročia je šungit, ktorý sa vyskytuje len pri Onežskom jazere v Rusku. Keďže čistí a dezinfikuje vodu, vkladáme ho do nádoby s ňou, ale pôsobí tiež na negatívne žiarenie. Môj najobľúbenejší kameň je malachit, liečiteľ liečiteľov. Čistí čakry, dodáva pozitívnu energiu a absorbuje zlú energiu z myšlienok aj z prístrojov. Účinný je aj červený jaspis, jantár, teda skamenená živica, ďalej sodalit, amazonit a turmalín.
Nič však nepokazíte, ak si vyberiete akékoľvek kamienky, ktoré sa vám páčia, nezávisle od ich veľkosti, druhu pôsobenia či spriaznenosti s konkrétnym znamením. Spoľahnite sa na svoju intuíciu, tak ako to robia deti, ktoré sa s kameňmi veľmi rady hrajú. Použite ich ako solitéry alebo ich viacero naaranžujte do misiek – položte ich pred televízor či pred monitor počítača, alebo kdekoľvek do ich bezprostrednej blízkosti. Môžete ich umiestniť aj na poličku, do vitríny, na písací stôl či na okenný parapet. Dámy majú výhodu, lebo ich môžu nosiť ako šperk na retiazke či v prsteni, alebo v kabelke.
Nezabúdajte však na čistenie! To je veľmi dôležité, najmä keď si ich donesiete z obchodu, alebo keď ich obchytá niekto cudzí. Kamene totiž nasávajú energiu a myšlienky človeka, ktorý ich drží v rukách. Ak chcete, aby harmonizovali vaše prostredie, vyčistite ich. Spôsobov je viac: Kameň vložte pod vlažnú tečúcu vodu a myslite na to, na čo by mal podľa vás účinkovať. Alebo ho namočte na dve hodiny do slanej vody, opláchnite a osušte. Ideálne je nabiť ho energiou počas mesačného splnu – dajte ho na noc na balkón, terasu či na okenný parapet. Ďalšia metóda je čistenie dymom, ale v našich podmienkach nie je príliš praktická.
Čo radí psychotronik?
Ľudia sa už oddávna snažia harmonizovať prostredie, v ktorom žijú, pretože cítia negatívne účinky patogénnych zón. Okrem narušeného geologického prostredia, geologických zlomov, podzemných tokov, zle vybratých stavebných materiálov a tepelných izolácií ich spôsobujú inžinierske siete, elektroinštalácie, trafostanice a iné zariadenia, ktoré produkujú elektromagnetický smog. Ing. Andrej Šándor sa už desaťročia venuje psychotronike, ktorú dodnes mnohí ľudia z vedeckých kruhov nepovažujú za príliš serióznu. O to väčšmi mu veria obyčajní ľudia. O služby ho žiadajú aj projektanti bánk, obchodných centier či veľkých pracovísk, v ktorých odrušuje nehomogénne elektromagnetické žiarenie. Tienil aj nebezpečné križovatky, na ktorých sa často stávali nehody. Nežiaduce pole nájde pomocou virgule alebo meracieho prístroja a zharmonizuje ho tieničmi, ktoré sám vyvinul. Nie sú to veľké prístroje, ako by ste čakali, ale drobné „vecičky“, ktoré sa podľa určitých pravidiel zabudujú do základov, muriva alebo do zeme.